EPCOS - TDK Electronics B41605B0688M008
B41605B0688M008
Part No.:
B41605B0688M008
Datasheet:
ShinYuaB41605B0688M008.pdf
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 55V RADIAL
Capacitance:
6800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
55 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
15mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
RippleCurrent@HighFrequency:
9.8 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.331 (8.40mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)