EPCOS - TDK Electronics B41605B5279M009
B41605B5279M009
Part No.:
B41605B5279M009
Datasheet:
ShinYuaB41605B5279M009.pdf
Description:
CAP ALUM 27000UF 20% 25V RADIAL
Series:
B41605
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
27000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
10mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
RippleCurrent@HighFrequency:
10 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.331 (8.40mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)