EPCOS - TDK Electronics B41607A5368M2
B41607A5368M2
Part No.:
B41607A5368M2
Datasheet:
ShinYuaB41607A5368M2.pdf
Description:
CAP ALUM 3600UF 20% 25V SNAP
Series:
B41607
ProductStatus:
Active
Capacitance:
3600 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
80mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
RippleCurrent@HighFrequency:
7.6 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)