EPCOS - TDK Electronics B41607A8907M008
B41607A8907M008
Part No.:
B41607A8907M008
Datasheet:
ShinYuaB41607A8907M008.pdf
Description:
CAP ALUM 900UF 20% 63V RADIAL
Series:
B41607
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
900 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
115mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
RippleCurrent@HighFrequency:
6.8 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.331 (8.40mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)