EPCOS - TDK Electronics B41690A5109Q7
B41690A5109Q7
Part No.:
B41690A5109Q7
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaB41690A5109Q7.pdf
Description:
CAP ALUM 10000UF 25V AXIAL
Packaging:
Bulk
Series:
B41690
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
130mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
9.1 A @ 10 kHz
Impedance:
11 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.827 Dia x 1.929 L (21.00mm x 49.00mm)