EPCOS - TDK Electronics B41690A5208Q7
B41690A5208Q7
Part No.:
B41690A5208Q7
Datasheet:
ShinYuaB41690A5208Q7.pdf
Description:
CAP ALUM 2000UF 25V AXIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
2000 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
90mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
RippleCurrent@HighFrequency:
3 A @ 10 kHz
Impedance:
47 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.551 Dia x 1.181 L (14.00mm x 30.00mm)