EPCOS - TDK Electronics B41690A5398Q7
B41690A5398Q7
Part No.:
B41690A5398Q7
Datasheet:
ShinYuaB41690A5398Q7.pdf
Description:
CAP ALUM 3900UF 25V AXIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
3900 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
45mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
RippleCurrent@HighFrequency:
4.8 A @ 10 kHz
Impedance:
24 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.709 Dia x 1.181 L (18.00mm x 30.00mm)