EPCOS - TDK Electronics B41690A5438Q9
B41690A5438Q9
Part No.:
B41690A5438Q9
Datasheet:
ShinYuaB41690A5438Q9.pdf
Description:
CAP ALUM 4300UF 25V AXIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
4300 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
40mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
RippleCurrent@HighFrequency:
5.9 A @ 10 kHz
Impedance:
21 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.630 Dia x 1.535 L (16.00mm x 39.00mm)