EPCOS - TDK Electronics B41690A7148Q7
B41690A7148Q7
Part No.:
B41690A7148Q7
Datasheet:
ShinYuaB41690A7148Q7.pdf
Description:
CAP ALUM 1400UF 35V AXIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
1400 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
100mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
RippleCurrent@HighFrequency:
2.6 A @ 10 kHz
Impedance:
50 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.630 Dia x 0.984 L (16.00mm x 25.00mm)