EPCOS - TDK Electronics B41690A7388Q7
B41690A7388Q7
Part No.:
B41690A7388Q7
Datasheet:
ShinYuaB41690A7388Q7.pdf
Description:
CAP ALUM 3800UF 35V AXIAL
Packaging:
Bulk
Series:
B41690
Capacitance:
3800 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
35mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
RippleCurrent@HighFrequency:
6.5 A @ 10 kHz
Impedance:
17 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.709 Dia x 1.535 L (18.00mm x 39.00mm)