EPCOS - TDK Electronics B41690A7708Q7
B41690A7708Q7
Part No.:
B41690A7708Q7
Datasheet:
ShinYuaB41690A7708Q7.pdf
Description:
CAP ALUM 7000UF 35V AXIAL
Packaging:
Bulk
Series:
B41690
Capacitance:
7000 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
21mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
RippleCurrent@HighFrequency:
9.1 A @ 10 kHz
Impedance:
11 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.827 Dia x 1.929 L (21.00mm x 49.00mm)