EPCOS - TDK Electronics B41690B7148Q9
B41690B7148Q9
Part No.:
B41690B7148Q9
Datasheet:
ShinYuaB41690B7148Q9.pdf
Description:
CAP ALUM 1400UF 40V AXIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
B41690
Capacitance:
1400 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
70mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
RippleCurrent@HighFrequency:
4.2 A @ 10 kHz
Impedance:
31 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.630 Dia x 1.181 L (16.00mm x 30.00mm)