EPCOS - TDK Electronics B41691A7108Q7
B41691A7108Q7
Part No.:
B41691A7108Q7
Datasheet:
ShinYuaB41691A7108Q7.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 40V AXIAL
Packaging:
Bulk
Series:
B41691
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
80mOhm @ 100Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
4.3 A @ 10 kHz
Impedance:
41 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.630 Dia x 1.535 L (16.00mm x 39.00mm)