EPCOS - TDK Electronics B41691A7278Q7
B41691A7278Q7
Part No.:
B41691A7278Q7
Datasheet:
ShinYuaB41691A7278Q7.pdf
Description:
CAP ALUM 2700UF 40V AXIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
2700 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
30mOhm @ 100Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
8.7 A @ 10 kHz
Impedance:
17 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.827 Dia x 1.929 L (21.00mm x 49.00mm)