EPCOS - TDK Electronics B41691A8107Q9
B41691A8107Q9
Part No.:
B41691A8107Q9
Datasheet:
ShinYuaB41691A8107Q9.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 63V AXIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
550mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 150°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
RippleCurrent@HighFrequency:
2 A @ 10 kHz
Impedance:
150 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.472 Dia x 1.181 L (12.00mm x 30.00mm)