EPCOS - TDK Electronics B41691A8128Q7
B41691A8128Q7
Part No.:
B41691A8128Q7
Datasheet:
ShinYuaB41691A8128Q7.pdf
Description:
CAP ALUM 1200UF 63V AXIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
1200 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
47mOhm @ 100Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
8.8 A @ 10 kHz
Impedance:
16 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.827 Dia x 1.929 L (21.00mm x 49.00mm)