EPCOS - TDK Electronics B41691A8567Q7
B41691A8567Q7
Part No.:
B41691A8567Q7
Datasheet:
ShinYuaB41691A8567Q7.pdf
Description:
CAP ALUM 560UF 63V AXIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
95mOhm @ 100Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
4.9 A @ 10 kHz
Impedance:
33 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.787 Dia x 1.142 L (20.00mm x 29.00mm)