EPCOS - TDK Electronics B41691B5158Q7
B41691B5158Q7
Part No.:
B41691B5158Q7
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaB41691B5158Q7.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 25V AXIAL
Packaging:
Bulk
Series:
B41691
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
69mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
OperatingTemperature:
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
4.6 A @ 10 kHz
Impedance:
35 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.709 Dia x 1.181 L (18.00mm x 30.00mm)