EPCOS - TDK Electronics B41692A5108Q7
B41692A5108Q7
Part No.:
B41692A5108Q7
Datasheet:
ShinYuaB41692A5108Q7.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 25V AXIAL
Series:
B41692
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
170mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
RippleCurrent@HighFrequency:
2.1 A @ 10 kHz
Impedance:
112 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.551 Dia x 0.984 L (14.00mm x 25.00mm)