EPCOS - TDK Electronics B41692A5508Q7
B41692A5508Q7
Part No.:
B41692A5508Q7
Datasheet:
ShinYuaB41692A5508Q7.pdf
Description:
CAP ALUM 5000UF 25V AXIAL
Capacitance:
5000 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
37mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
RippleCurrent@HighFrequency:
6.6 A @ 10 kHz
Impedance:
27 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.827 Dia x 1.535 L (21.00mm x 39.00mm)