EPCOS - TDK Electronics B41692A7108Q7
B41692A7108Q7
Part No.:
B41692A7108Q7
Datasheet:
ShinYuaB41692A7108Q7.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 40V AXIAL
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
120mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
RippleCurrent@HighFrequency:
3 A @ 10 kHz
Impedance:
67 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.630 Dia x 1.181 L (16.00mm x 30.00mm)