EPCOS - TDK Electronics B41692A8118Q7
B41692A8118Q7
Part No.:
B41692A8118Q7
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaB41692A8118Q7.pdf
Description:
CAP ALUM 1100UF 63V AXIAL
Packaging:
Bulk
Series:
B41692
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
1100 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
75mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
4.8 A @ 10 kHz
Impedance:
35 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.787 Dia x 1.142 L (20.00mm x 29.00mm)