EPCOS - TDK Electronics B41692A8477Q9
B41692A8477Q9
Part No.:
B41692A8477Q9
Datasheet:
ShinYuaB41692A8477Q9.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 63V AXIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
B41692
ProductStatus:
Active
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
170mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
RippleCurrent@HighFrequency:
3 A @ 10 kHz
Impedance:
72 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.630 Dia x 1.181 L (16.00mm x 30.00mm)