EPCOS - TDK Electronics B41693A107Q7
B41693A107Q7
Part No.:
B41693A107Q7
Datasheet:
ShinYuaB41693A107Q7.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 75V AXIAL
Series:
B41693
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
75 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
600mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
RippleCurrent@HighFrequency:
1.85 A @ 10 kHz
Impedance:
190 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.472 Dia x 1.181 L (12.00mm x 30.00mm)