EPCOS - TDK Electronics B41693A5158Q7
B41693A5158Q7
Part No.:
B41693A5158Q7
Datasheet:
ShinYuaB41693A5158Q7.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 25V AXIAL
Series:
B41693
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
85mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
RippleCurrent@HighFrequency:
4 A @ 10 kHz
Impedance:
39 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.630 Dia x 1.535 L (16.00mm x 39.00mm)