EPCOS - TDK Electronics B41693A5408Q7
B41693A5408Q7
Part No.:
B41693A5408Q7
Datasheet:
ShinYuaB41693A5408Q7.pdf
Description:
CAP ALUM 4000UF 25V AXIAL
Series:
B41693
Capacitance:
4000 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
33mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
RippleCurrent@HighFrequency:
8 A @ 10 kHz
Impedance:
14.9 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.827 Dia x 1.929 L (21.00mm x 49.00mm)