EPCOS - TDK Electronics B41695A397Q9
B41695A397Q9
Part No.:
B41695A397Q9
Datasheet:
ShinYuaB41695A397Q9.pdf
Description:
CAP ALUM 390UF 75V AXIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
75 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
200mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
RippleCurrent@HighFrequency:
2.25 A @ 10 kHz
Impedance:
105 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.630 Dia x 1.181 L (16.00mm x 30.00mm)