EPCOS - TDK Electronics B41695A567Q7
B41695A567Q7
Part No.:
B41695A567Q7
Datasheet:
ShinYuaB41695A567Q7.pdf
Description:
CAP ALUM 560UF 75V AXIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
75 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
140mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
RippleCurrent@HighFrequency:
3.1 A @ 10 kHz
Impedance:
67 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.630 Dia x 1.535 L (16.00mm x 39.00mm)