EPCOS - TDK Electronics B41695A7687Q9
B41695A7687Q9
Part No.:
B41695A7687Q9
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaB41695A7687Q9.pdf
Description:
CAP ALUM 680UF 40V AXIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
B41695
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
205mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
1.9 A @ 10 kHz
Impedance:
130 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.551 Dia x 1.181 L (14.00mm x 30.00mm)