EPCOS - TDK Electronics B41695B7228Q7
B41695B7228Q7
Part No.:
B41695B7228Q7
Datasheet:
ShinYuaB41695B7228Q7.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 40V AXIAL
Packaging:
Bulk
Series:
B41695
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
68mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
RippleCurrent@HighFrequency:
3.7 A @ 10 kHz
Impedance:
44 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.787 Dia x 1.142 L (20.00mm x 29.00mm)