EPCOS - TDK Electronics B41696A5108Q9
B41696A5108Q9
Part No.:
B41696A5108Q9
Datasheet:
ShinYuaB41696A5108Q9.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 25V AXIAL
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
B41696
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
115mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
RippleCurrent@HighFrequency:
1.75 A @ 10 kHz
Impedance:
62 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.551 Dia x 0.984 L (14.00mm x 25.00mm)