EPCOS - TDK Electronics B41696C5338Q7
B41696C5338Q7
Part No.:
B41696C5338Q7
Datasheet:
ShinYuaB41696C5338Q7.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 25V AXIAL
Packaging:
Bulk
Series:
B41696
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
-10%, +30%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
38mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
RippleCurrent@HighFrequency:
3.7 A @ 10 kHz
Impedance:
21 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.787 Dia x 1.142 L (20.00mm x 29.00mm)