EPCOS - TDK Electronics B41821A2567M000
B41821A2567M000
Part No.:
B41821A2567M000
Datasheet:
ShinYuaB41821A2567M000.pdf
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 6.3V RADIAL
ProductStatus:
Active
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
360 mA @ 120 Hz
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.472 (12.00mm)