EPCOS - TDK Electronics B41821A4686M
B41821A4686M
Part No.:
B41821A4686M
Datasheet:
ShinYuaB41821A4686M.pdf
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Bulk
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
90 mA @ 120 Hz
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.472 (12.00mm)