EPCOS - TDK Electronics B41821A5109M000
B41821A5109M000
Part No.:
B41821A5109M000
Datasheet:
ShinYuaB41821A5109M000.pdf
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 25V RADIAL
Packaging:
Bulk
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
60mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.9 A @ 120 Hz
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)