EPCOS - TDK Electronics B41821A5157M
B41821A5157M
Part No.:
B41821A5157M
Datasheet:
ShinYuaB41821A5157M.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL
Packaging:
Bulk
ProductStatus:
Active
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
200 mA @ 120 Hz
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.472 (12.00mm)