EPCOS - TDK Electronics B41821A9104M
B41821A9104M
Part No.:
B41821A9104M
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaB41821A9104M.pdf
Description:
CAP ALUM 0.1UF 20% 100V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
B41821
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.66kOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
2 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.472 (12.00mm)