EPCOS - TDK Electronics B41821F4227M8
B41821F4227M8
Part No.:
B41821F4227M8
Datasheet:
ShinYuaB41821F4227M8.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
B41821
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.5Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
260 mA @ 120 Hz
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.472 (12.00mm)