EPCOS - TDK Electronics B41821F7107M
B41821F7107M
Part No.:
B41821F7107M
Datasheet:
ShinYuaB41821F7107M.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
B41821
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
2.3Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
210 mA @ 120 Hz
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.472 (12.00mm)