EPCOS - TDK Electronics B41851A2337M
B41851A2337M
Part No.:
B41851A2337M
Datasheet:
ShinYuaB41851A2337M.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Packaging:
Bulk
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.4Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
195 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.472 (12.00mm)