EPCOS - TDK Electronics B41851A7476M
B41851A7476M
Part No.:
B41851A7476M
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaB41851A7476M.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
B41851
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
4.9Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
93 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.472 (12.00mm)