EPCOS - TDK Electronics B41851A7476M8
B41851A7476M8
Part No.:
B41851A7476M8
Datasheet:
ShinYuaB41851A7476M8.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
4.9Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
93 mA @ 120 Hz
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.472 (12.00mm)