EPCOS - TDK Electronics B41851A9336M000
B41851A9336M000
Part No.:
B41851A9336M000
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaB41851A9336M000.pdf
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
B41851
ProductStatus:
Active
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
5Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
135 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.531 (13.50mm)