EPCOS - TDK Electronics B41851A9474M
B41851A9474M
Part No.:
B41851A9474M
Datasheet:
ShinYuaB41851A9474M.pdf
Description:
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
B41851
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
353Ohm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
7.1 mA @ 120 Hz
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.472 (12.00mm)