EPCOS - TDK Electronics B41851A9477M000
B41851A9477M000
Part No.:
B41851A9477M000
Datasheet:
ShinYuaB41851A9477M000.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
B41851
ProductStatus:
Active
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
350mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
700 mA @ 120 Hz
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.319 (33.50mm)