EPCOS - TDK Electronics B41851F5477M000
B41851F5477M000
Part No.:
B41851F5477M000
Datasheet:
ShinYuaB41851F5477M000.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Series:
B41851
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
560mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
380 mA @ 120 Hz
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.531 (13.50mm)