EPCOS - TDK Electronics B41858C3228M8
B41858C3228M8
Part No.:
B41858C3228M8
Datasheet:
ShinYuaB41858C3228M8.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
B41858
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
62mOhm @ 10kHz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
1.396 A @ 100 kHz
Impedance:
60 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)