EPCOS - TDK Electronics B41858C3398M000
B41858C3398M000
Part No.:
B41858C3398M000
Datasheet:
ShinYuaB41858C3398M000.pdf
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
B41858
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
3900 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
30mOhm @ 10kHz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
2.858 A @ 100 kHz
Impedance:
25 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)