EPCOS - TDK Electronics B41858C3477M
B41858C3477M
Part No.:
B41858C3477M
Manufacturer:
EPCOS - TDK Electronics
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaB41858C3477M.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
B41858
ProductStatus:
Active
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
274mOhm @ 10kHz
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
436 mA @ 100 kHz
Impedance:
246 mOhms
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.512 (13.00mm)