EPCOS - TDK Electronics B41858C5338M9
B41858C5338M9
Part No.:
B41858C5338M9
Datasheet:
ShinYuaB41858C5338M9.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
ProductStatus:
Active
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
27mOhm @ 10kHz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@HighFrequency:
2.941 A @ 100 kHz
Impedance:
24 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)